HAYDİ uygulamasıyla 27 bin 758 ihbara müdahale edildi

HAYDİ uygulamasıyla 27 bin 758 ihbara müdahale edildi


İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen Hayvan Durum İzleme Mobil  uygulaması (HAYDİ) ile bugüne kadar 167 bin 200 kişi cep telefonuna indirdi. Uygulama üzerinden gelen 27 bin 758 ihbara anında müdahale edildi.

HAYDİ uygulamasıyla 27 bin 758 ihbara müdahale edildi
HAYDİ uygulamasıyla 27 bin 758 ihbara müdahale edildi

İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen Hayvan Durum İzleme Mobil uygulaması (HAYDİ) ile  bugüne kadar 167 bin 200 kişi cep telefonuna indirdi. Uygulama üzerinden gelen 27 bin 758 ihbara anında müdahale edildi. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu bilgielr aktarıldı:


"İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2020 yılında çevre, doğa ve hayvanlara yönelik işlenen suçların engellenmesi, işlendiyse  faillerinin yakalanabilmesi amacıyla emniyet ve jandarma teşkilatı bünyesinde Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimleri kuruldu.

81 ilde 2 bin 500 personel ve 171 tam donanımlı araç ile çalışmalarını sürdüren bu birimler, çevre, doğa ve hayvanlara yönelik işlenen suçlarla  daha etkin mücadele edebilmek ve vatandaşların da bu mücadeleye ortak olabilmesi amacıyla, kısa adı HAYDİ olan Hayvan Durum İzleme Mobil  uygulaması, hayata geçirildi.
 
HAYDİ uygulamasını bugüne kadar 167 bin 200 kişi cep telefonuna indirdi. Uygulama üzerinden gelen 27 bin 758 ihbara anında müdahale edildi.

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimlerimizce, doğaya zarar veren, hayvanlara eziyet eden 1300 kişiyi yaklaşık 5.5 milyon TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca Türk Ceza Kanunu ve Hayvanları Koruma Kanununda yer alan adli suçlar ile ilgili  2 binin üzerinde şahısa yönelik işlem yapıldı ve adli mercilere sevk edildi.

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimlerimiz yani HAYDİ polislerimiz; tüm Türkiye’de çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların karşısında..."


Hibya Haber Ajansı

Yorumlar

Yorumunuz için teşekkür ederiz!

Daha yeniDaha eski
google news bton