Google'den Öğretmenler gününe özel 24 Kasım doodle tasarımı

Google'den Öğretmenler gününe özel  24 Kasım doodle tasarımı

Google'den Öğretmenler gününe özel  24 Kasım doodle tasarımı
Google'den Öğretmenler gününe özel  24 Kasım doodle tasarımı

Her yıl kutlanan 24 kasım öğretmeler gününü unutmayan google bu defa arılı ve doğa tasarımlı öğretmer günü  doodle tasarımı ile bugünün anlam ve önemini vurgulayan google öğretmenlerimize bir süpriz yapmış oldu.


Google önemli günlerde logosunu o güünün anlam ve önemine uygun biçimde tasarımlar yaparak değiştirmekte ve her ülkede ayrı bir günü kutlamaktadır türkiyede  milli bayramlarımızda da logosunu değiştirerek kutlamaktadır.

Logoya tıkladığınızda Öğretmenler günü araması yapıyor ve 24 Kasım öğretmeler gününe özel haber ve yayınlara ulaşabiliyorsunuz. 


İşte google'nin 24 Kasım doodle tasarımı 
Bu bağlantıya tıklayarak logoya basıldığında ulaşılan arama sayfasına ulaşabilirsiniz : Öğretmenler Günü 


Googlenin diğer doodle tasarımlarını görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz: google doodle


Geçmiş yıllara ait 24 Kasım doodle tasarımlarınıda görebilirsiniz. 


Googlenin diğer doodle tasarımlarını da görebilirsiniz. 


doodle Nedir? 


Doodle'lar, tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim insanlarını anmak amacıyla Google logosunda yapılan eğlenceli, şaşırtıcı ve bazen de spontane değişikliklerdir.

Doodle fikri ilk nasıl doğdu?


Doodle kavramı ilk olarak 1998 yılında, şirket henüz anonim şirket olmadan önce Google'ın kurucuları Larry ve Sergey'in, Nevada çölündeki Burning Man festivaline katıldıklarını göstermek için şirket logosunu değiştirmeleriyle doğdu. Google kelimesindeki ikinci "o" harfinin arkasına bir çöpten adam çizimi yerleştirdiler. Logonun bu değiştirilmiş hali, şirket sahiplerinin "şirket dışında" olduklarını Google kullanıcılarına komik bir şekilde söylemeyi amaçlıyordu. İlk doodle diğerlerine göre basit olsa da, önemli etkinlikleri kutlamak için şirket logosunu süsleme fikri doğmuş oldu.

İki yıl sonra 2000'de, Larry ve Sergey o zamanki web yöneticisi ve aynı zamanda stajyer olan Dennis Hwang'dan Bastille Günü için bir doodle yapmasını istediler. Kullanıcılarımız bunu o kadar çok beğendi ki, Dennis, Google'da doodle'lardan sorumlu kişi olarak atandı ve doodle'lar Google'ın ana sayfasında gittikçe daha düzenli bir şekilde görülmeye başladı. Başlarda, doodle'lar çoğunlukla herkesin bildiği özel günleri kutluyordu; şimdiyse, John James Audubon'un doğum gününden, Dondurmalı Sundae'nin keşif yıldönümüne kadar çok çeşitli etkinlik ve yıl dönümü öne çıkarılıyor.

Zamanla ABD'de ve diğer ülkelerde doodle'lara olan talep arttı. Bugün, doodle'ları oluşturmak artık yetenekli çizerlerin (bunlara doodle'cılar diyoruz) ve mühendislerin sorumluluğundadır. Onlar doodle oluşturmayı, Google'ın ana sayfasını canlandırmak ve tüm dünyadan Google kullanıcılarını gülümsetmek için yaptıkları bir grup çalışması olarak görüyorlar.

Google, bunca yıldır kaç doodle yaptı?
Ekip dünyanın her yerinden ana sayfalarımız için 4.000'den fazla doodle oluşturdu.

Hangi doodle'ın oluşturulacağına ve hangi etkinliklerin doodle ile gösterileceğine kim karar veriyor?
Bir grup Google çalışanı, fikir paylaşımında bulunmak ve hangi etkinliğin doodle ile kutlanacağına karar vermek için düzenli olarak bir araya gelir. Doodle fikirleri Google çalışanları ve Google kullanıcıları dahil pek çok kaynaktan alınır. Doodle seçim süreci Google'ın kişiliğini ve yeniliğe olan tutkusunu yansıtan ilginç etkinlikleri ve yıl dönümlerini kutlamayı hedefler.

Doodle'ları kim tasarlıyor?


Gördüğünüz her bir doodle'ın arkasında, çizerlerden (onlara doodle'cılar diyoruz) ve mühendislerden oluşan bir ekip var.

Google kullanıcıları/isteyen herkes doodle için fikirlerini nasıl gönderebilir?
Kullanıcılardan gelen fikirler doodle ekibini her zaman heyecanlandırır. Kullanıcılarımız bir sonraki Google doodle için fikirlerini e-postayla doodleproposals@google.com adresine iletebilirler. Ekip, her gün yüzlerce istek aldığından maalesef her isteği yanıtlayamıyoruz. Ancak hepsini okuduğumuzdan emin olabilirsiniz :)Yorumlar

Yorumunuz için teşekkür ederiz!

Daha yeniDaha eski
google news bton