Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan konulu G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'ne video konferans ile katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan konulu G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'ne video konferans ile katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan konulu G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'ne video konferans ile katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan konulu G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'ne video konferans ile katıldıErdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:


"Afganistan'da yaşanan gelişmelerin siyasi ve insani boyutunun yanı sıra ekonomik ve finansal yansımaları da oluyor. Konunun G20'nin çalışma alanı çerçevesinde değerlendirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.


Afganistan'da yeni bir siyasi ve jeopolitik hakikatle karşı karşıyayız. Ülkede güvenlik ve istikrarın bir an önce sağlanması sadece bölgesel düzeyde değil uluslararası ölçekte de diyalog kanallarını açık tutarak sabırla ve kademeli bir yaklaşımla Taliban'ı kapsayıcı bir yönetim kurma ya doğru yönlendirmeliyiz.


Bugün Afgan halkı siyasi belirsizlik yanında 40 seneyi aşan istikrarsızlık çatışma ve terörün yıkıcı sonuçlarıyla da mücadele ediyor.


Öyle bir dönemde uluslararası toplumun Afgan halkına sırtını dönmesi bu ülkeyi kendi kaderine terk etme lüksü yoktur.


Siyasi süreçten bağımsız olarak ülkede giderek derinleşen insani kriz nedeniyle Afgan halkıyla güçlü bir dayanışma sergilememiz gerekiyor.


Türk Kızılay'ı son olarak 33 tonluk gıda yardımı sağladı. Kapsamlı bir insani yardım paketi üzerinde de çalışıyoruz.


Bu zor günlerinde Afgan halkına karşı kardeşlik görevimizi yerine getirmeyi sürdüreceğiz.


26 Ağustos'ta DEAŞ tarafından gerçekleştirilen terör saldırısında ayrıca son günlerde Kabil'de ve diğer bazı vilayetlerde yaşanan eylemlerde görüldüğü gibi terör tehdidi halen sürmektedir.


Afganistan'daki gelişmelerin göç akını riskini artırdığı da malumunuzdur. Halihazırda 3,6 milyonu Suriye'den gelenler olmak üzere yaklaşık 5 milyon yabancıya ev sahipliği yapan ülkemiz Afganistan kaynaklı yeni bir güç göç yükünü taşıyamaz.


Türkiye'nin güney ve doğu sınırlarından maruz kalacağı göç baskısından Avrupa ülkelerinin de etkilenmesi kaçınılmazdır. Küresel ekonomiye yansımaları da akılda bulundurularak göç ve zorla yerinden edilme konularını gündeminde tutmasını bu bakımdan zaruri addediyorum.


Bu küresel soruna sistematik bir bakış açısının getirilebilmesi maksadıyla G20 bünyesinde bir çalışma grubu oluşturulmasını öneriyorum. Türkiye olarak bu grubun başkanlığına da talibiz.


Endonezya dönem başkanlığında bu alanda somut adımlar atmak için ciddi fırsatlara sahip olduğumuza da inanıyorum.


Bu arada özellikle şunu da ifade etmem gerekiyor. Halihazırda Türkiye'de burslu olarak okuyan Afgan öğrenci sayısı 1100 geçmişten bugüne burs verdiğimiz toplam Afgan öğrenci sayısı 10 bini aşmıştır.


Afganistan'da bu desteğimiz devam etmektedir.


Özellikle İtalya Başbakanının açılış konuşmasında ifade ettiği gibi geçici hükümet bekleneni henüz veremedi.


İnsani yardımlar, güvenlik, Afganistan'ın terör örgütlerinin üstleri olmasını engelleme konusunda aşırıcılığı engellemede gerekeni göremedik temenni ediyorum.


Yerel alt yapının üst yapının yapımında Türkiye olarak çok büyük emeğimiz oldu.


Kız çocuklarının okula gönderilmesi, azınlık hakları, bu konularda ciddi manada oluşacak Taliban yönetimi ile bunları çözmesi gerekiyor."Hibya Haber Ajansı

Yorumlar

Yorumunuz için teşekkür ederiz!

Daha yeniDaha eski
google news bton